X

بخش ها و امکانات

بخش ها و امکانات

آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته و بهره‌مندی از تکنولوژیست‌های کار آزموده، خدمات وسیعی را در زمینه انجام انواع آزمایش‌های تشخیصی و پاتولوژیک ارائه می‌دهد.


انجام کنترل کیفی های داخلی و کنترل کیفی های خارجی به منظور تعیین صحت و دقت آزمایشات و همچنین حصول نتایج عالی در برنامه های تضمین کیفیت آزمایشگاه از مزیت های این مرکز می باشد.


1.    پاتولوژی و سیتولوژی
آسیب‌شناسی (پاتولوژی) شاخه‌ای از علم پزشکی است که براساس انجام آزمایش برروی سیتولوژی مایعات بدن و پاتولوژی بافت ها با استفاده از ابزارها و مواد به روز و پیشرفته جهت تهیه لام، به تشخیص بیماری می پردازد. که نتایج حاصل از این بررسی‌ها در روند تشخیص بیماری حائز اهمیت اند.
عملکرد اصلی این بخش از آزمایشگاه، آزمایش برروی انواع بافت ها و مایعات بدن برای بررسی بدخیمی ها، سلول های مشکوک و سلول های تغییر یافته میباشد.
نمونه های بیماران بعد از نمونه برداری، به بخش پاتولوژی ارسال و بعد از پروسه های لازم،توسط پاتولوژیست بررسی میگردد.
در این بخش تشخیص ها اغلب با استفاده از برش تهیه شده از بافت های مورد نظر بر روی لام و بررسی میکروسکوپی آن انجام می¬شود.
بررسی ها و تشخیص های داده شده توسط پاتولوژیست، به روند تشخیص و درمان بیماری و همچنین به روند ادامه ی درمان برای بیماران سرطانی که قبلا درمان گرفته اند کمک میکند.
تست های تکمیلی و انواع رنگ آمیزی های اختصاصی ای که در این بخش انجام میشود، به تشخیص های بیشتر و بهتر پاتولوژیست کمک کننده است.
سیتولوژی بخشی از پاتولوژی است که به بررسی و تشخیص بیماری در سطح سلول می‌پردازد که از بررسی‌های سیتولوژی می‌توان در تشخیص بدخیمی‌های سلولی (سرطان‌ها) و همچنین بیماری‌های التهابی و عفونی بهره برد. در این قسمت برروی مایعات بدن مانند آسیت های شکمی، نمونه های بال و پلور، نمونه های پاپ اسمیر ، نمونه های ادرار و سایر مایعات بدن آزمایش انجام و لام های اسمیر تهیه شده که با بررسی این لام ها توسط پاتولوژیست ، به پزشکان متخصص جهت تشخیص نوع بیماری و نوع درمان کمک بسزایی میشود.
در این بخش از آزمایشگاه عرفان نیایش نمونه های اسمیر توسط دستگاه سایتوسانتریفیوژ در اسرع وقت انجام و با تهیه یCell Block  این نمونه ها، بررسی سلولی مایعات بدن به بهترین و دقیق ترین شکل ممکن انجام میشود.

 

2.    Immunohistochemistry
ایمونوهیستوشیمی یا به اختصارIHC قسمتی از بررسی های تکمیلی آسیب شناسی تشریحی میباشد که با رنگ آمیزی های خاص و بااستفاده از آنتی بادی های لازمه علی رسپتورها،محتوای سلولی و... به تشخیص دقیق تر ضایعات تومورال با اهداف تشخیصی و درمانی میپردازد.
موارد رایج مورد استفاده، میتوان به تومورهای کولون، سیستم لنفاوی، پستان و مغز اشاره کرد.
در واقع این رنگ آمیزی های اختصاصی به پاتولوژیست جهت افتراق و تایید نوع و گرید تومورها و ناحیه های درگیر و تشخیص های دقیق و تکمیلی تر کمک میکند، که در پی این موضوع نحوه ی درمان و کنترل بیماری را توسط متخصصین آسان مینماید.

 

3.    مولکولی
علم بشردر قرن حاضر با سرعت چشم گیر وشتابانی به سمت جلو در حال حرکت بوده و در این میان حوزه تشخیص آزمایشگاهی نیز همگام با این پیشرفت ها رو به جلو حرکت نموده است. به شکلی که در تمامی بخشهای این حوزه با به کارگیری روشهای نوین سرعت، دقت و گستره کار به شدت افزایش یافته است. امروزه با افزایش دانش ما نسبت به مکانیسم های مولکولی و ژنتیکی کنترل کننده فرایندهای زیستی و سلولی  و همچنین  نقایص آن ها حوزه جدیدی با عنوان تشخیص مولکولی در بحث درمان و پیگیری های درمان  مطرح می باشد به گونه ای که در بین حوزه های مختلف تشخیص آزمایشگاهی بحث تشخیص مولکولی روز به روز در حال افزایش گستره خود میباشد.
از ویژگی های این نوع از تشخیص می توان به سرعت، اختصاصیت و دقت بسیار بالا تر و همچنین بررسی عمیق ترو ریشه ای تر بیماری های پیچیده عنوان نمود.تشخیص مولکولی در سه بخش بررسی بیماریهای ژنتیکی انسانی، ژنتیک سرطان ها و ژنتیک بیماریهای عفونی در حال به کار گیری میباشد.
بخش تشخیص مولکولی آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش نیز درهرسه حوزه موجود در حال فعالیت است که توانسته کمک شایانی به بحث تشخیص انواع بیماری ها و درمان آن ها نماید.
این بخش هم اکنون با انجام بیش از دویست تست گوناگون در زمینه تشخیص بیماری های ژنتیکی همانند نقایص ترمبوفیلی، انواع سرطان ها و بررسی مسیر های سیگنالینگ درمانی آن ها و همچنین تشخیص انواع بیماری های عفونی، ژنوتایپینگ پاتوژن ها و بررسی ژن های دخیل در مقاومت دارویی در حال فعالیت میباشد.

 

4.    پذیرش و جوابدهی
در این بخش از آزمایشگاه عرفان نیایش، پس از تایید و احراز هویت مراجعین ، پذیرش و راهنمایی مراجعین درصورت نیاز انجام میشود. پرسنل پذیرش در این بخش با بررسی نسخه ی مراجعین به پذیرش تست های درخواستی از طرف پزشک میپردازند.
جوابدهی آزمایشگاه عرفان نیایش، هم به صورت حضوری هم به صورت آنلاین آماده ی خدمت رسانی به مراجعین میباشد.
پذیرش و جوابدهی عرفان نیایش به صورت 24 ساعته در طول شبانه روز به خدمت رسانی به مراجعین میپردازد.

 

5.    نمونه گیری
در این بخش پس از تایید و احراز هویت مراجعین، نمونه‌برداری و خونگیری با رعایت شرایط استاندارد انجام می‌پذیرد. نمونه‌های مختلف از جمله خون، خلط، ادرار، نمونه نازوفارنکس و نمونه‌برداری از زخم و ضایعات پوستی جهت بررسی قارچ و … براساس آزمایش‌های درخواستی در این بخش انجام می‌گردد.
نمونه گیری آزمایشگاه  عرفان نیایش شامل چهار قسمت نمونه گیری بیماران سرپایی، نمونه گیری ویژه ی بیماران بدحال و خاص، نمونه گیری بیماران کرونایی و نمونه گیری مسافران پروازی میباشد.

 

6.    بیوشیمی
بیوشیمی بالینی با مطالعه شیمیایی و بیوشیمیایی پروسه‌های بدن، از راه آنالیز خون، ادرار و سایر مایعات بدن به تشخیص و مدیریت بیماری‌ها کمک می‌کند. این آزمایش‌ها بر روی تمام مایعات بدن قابل انجام می‌باشند، اما اغلب برروی سرم و پلاسما انجام می‌گیرند. نوع آزمایش درخواست‌شده، تعیین‌کننده نوع نمونه‌ی استفاده شده می‌باشد.

 

7.    هماتولوژی
هماتولوژی شاخه‌ای از پزشکی است که به مطالعه، تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌های مربوط به بافت خون می‌پردازد و ارتباط نزدیکی با رشته‌های مختلف پزشکی و علوم پایه از جمله: ایمنی‌شناسی، ژنتیک پزشکی و ژنتیک مولکولی دارد. با توجه به اینکه شمارش سلولی دقیق دستیابی به تشخیص صحیح را تسریع می‌کند از این رو انجام کلیه شمارش‌های سلولی با بهترین تکنیک‌ها و روش‌های ممکن، یک ضرورت است.بخصوص این امر در مورد تعیین شمارش پلاکتی و تعیین اندکس‌های RBC  صادق است.
در این بخش فاکتورهای انعقادی خون توسط دستگاه های پیشرفه کواگولومتر (Coagulometer) مورد بررسی قرار میگیرد.

 

8.    ایمونولوژی و هورمون شناسی
ایمنی‌شناسی یا ایمونولوژی یکی از شاخه‌های زیست‌ شناسی است که به بررسی انواع واکنش‌های ایمنی جانداران در برابر آنتی‌ژن‌های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری‌زا می‌پردازد. این علم هم به جنبه های فیزیولوژیک پاسخ دفاعی بدن به عوامل بیگانه، و هم به جنبه های پاتولوژیک سیستم ایمنی مانند بیماری‌های خودایمنی، حساسیت، نقص ایمنی، واکسیناسیون و پیوند اعضاء می‌پردازد.
سیستم ایمنی بدن سیستمی پیچیده و در نهایت دقت می‌باشد که شامل اعضاء متنوع، با عملکردی متفاوت و مرتبط می‌باشند و در صورت کوچکترین تداخل و ناهماهنگی در انجام وظایف اعضاء آن امکان پیدایش اختلالات و ظهور عوارضی وخیم و بعضا غیر قابل برگشت وجود دارد. با استفاده از روش‌های ایمونولوژیکی می توان انواع هورمون‌ها، تومورمارکرها، آنتی‌بادی علیه عوامل عفونی و نیز آنتی بادی‌های عامل بیماری های خودایمنی را شناسایی کرد.
هورمون ماده ای شیمیایی است که در غدد درون ریز ساخته شده و به داخل جریان خون می ریزد. این ماده روی سلول های هدف گیرنده دارد و با نشستن روی آن اعمال سلول را تغییر می دهد. مقدار هورمون ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون ریز با هم و با دستگاه عصبی تنظیم می شود. سیستم غدد درون ریز شامل غدد مختلفی در بدن است. این غدد ترشحات خود را به جریان خون می ریزند. در واقع هورمون های ترشح شده از غدد درون ریز نقش پیام رسان شیمیایی را در بدن بازی می کنند و بسیاری از توانایی های بدن به این واسطه ممکن می شود.  در بخش هورمون شناسی مقدار انواع هورمون های موجود در نمونه سرم اندازه گیری می شود.

 

9.    الکتروفورز
به سبب اینکه ماکروملکول‌های زیستی مانند DNA و پروتئین‌ها باردار هستند می‌توان با قرار دادن آن ها در یک میدان الکتریکی، آن‌ها را بر اساس خواص فیزیکی مانند شکل فضایی، وزن مولکولی و بار الکتریکی، تفکیک کرد. برای این منظور از روشی بنام الکتروفورز استفاده می‌شود. روش های مختلف الکتروفورزی برای تفکیک و مطالعه بیومولکول ها اعم از اسیدهای نوکلئیک یا پروتئین‌ها ابداع شده است.
در بخش الکتروفورز آزمایشگاه عرفان نیایش با استفاده از روش 2Capillary آزمایش‌های الکتروفورز برای  protein و  hemoglobin  انجام می‌شود.

 

10.    سرولوژی
سرولوژی مطالعه علمی سرم و سایر مایعات بدن است. در عمل سرولوژی معمولا به تشخیص آنتی بادی هایی که در سرم وجود دارند و به طور معمول در پاسخ به عفونت تشکیل می شوند اشاره می‌کند. از تست‌های سرولوژیکی می توان برای شناسایی عفونت‌های حاد و یا مزمن استفاده کرد و نیز می‌تواند برای کمک به تشخیص بیماری‌های خودایمنی خاص که در آن‌ها آنتی‌بادی مشاهده نمی‌شود مانند هیپوگاماگلوبولینمی استفاده کرد .

 

11.    آنالیز ادرار
در بخش تجزیه ادرار آزمایشگاه، تمام پارامترهای بیوشیمیایی از جمله: قند، پروتئین، بیلی روبین، اوروبیلینوژن و … مورد تجزیه قرار می‌گیرند.
همچنین این بخش از آزمایشگاه گزارش المنت‌های میکروسکوپی ادرار ارائه می‌دهد و در صورت وجود عناصر غیر طبیعی سلولی در رسوب ادرار بیماران، بررسی از نظر سیتولوژی ادرار به پزشکان معالج توصیه می گردد.
آزمايش كامل ادرار علاوه بر اينكه بهترين آناليز جهت بررسي سيستم كليه و مجاري ادرار مي باشد ، در اکثر موارد نمودي كلي از متابوليسم بدن را نیز فراهم مي کند.

 

12.    انگل شناسی
عملکرد اصلی بخش میکروب شناسی پزشکی ، کشت نمونه های مختلف بیماران مشکوک به عفونت های مختلف به منظور بررسی میکرواورگانیسم ها، شناسایی دقیق گونه های جداشده و انجام تست حساسیت به آنتی بیوتیک ها برای افتراق عفونت هاست.
این موارد در تشخیص و درمان بیماری های عفونی به متخصصین بالینی کمک خواهد کرد.

 

13.    بانک خون
خدمات ارائه شده در این بخش شامل انجام کلیه تست های بانک خون به روش استاندارد سازمان نتقال خون ایران از جمله تعیین گروه های خونی و Rh، تعیین آنتی بادی های ناخواسته و غیر منتظره به روش آنتی بادی اسکرینینگ و نیز انجام تست های سازگاری بین فرد گیرنده خون و اهدا کننده میباشد.
در این بخش به صورت شبانه روزی خون و فرآورده های خونی از سازمان انتقال خون تامین، و پس از انجام آزمایش های لازم برروی آن ها، در اختیار بیماران قرار میگیرد.

 

14.    آزمایشگاه اورژانس
آزمایشگاه اورژانس عرفان نیایش، در تمامی ساعات شبانه در تمامی بخش های کلینیکال آزمایشگاهی شامل بیوشیمی، هماتولوژی، میکروب شناسی و آنالیز ادرار، هورمون شناسی و بانک خون برای تسریع در جوابدهی بیماران و مراجعین، فعالیت دارد.

 

  • درباره آزمایشگاه عرفان نیایش

درباره آزمایشگاه عرفان نیایش، با بهره گیری از نیروی انسانی توانمند و با تجربه، زیر ساخت های مدرن و روش های علمی روز دنیا، توانایی انجام انواعی از بررسی ها و تست های تشخیصی و ژنتیکی را برای مراجعین دارا می باشد .
بی شک این امر حاصل تعهد و مسئولیت پذیری بنیان گذاران, سرپرستان و یکایک کارکنان این مجموعه به ارائه و حفظ بالاترین کیفیت خدمات و کسب رضایت مراجعین می باشد

  • تهران، بزرگراه همت‌ غرب،‌ خیابان‌کبیری طامه
    خیابان بهار، پلاک ۱۷، بیمارستان عرفان نیایش

  • پست الکترونیک : info@niayeshhospitallab.com

  • شماره تماس :
    (021) 49796132-49796141

دی ان ان