(021) 49 79 61 41 - 49 79 61 32
ساعت کاری : در تمامی ساعات هفته

دانستنی های مهم درباره دیابت

دانستنی های مهم درباره دیابت

بیماری دیابت یک بیماری خاموش است حتی در مواردی که ما ظاهرا سالم هستیم و هیچ گونه علائمی نداریم می بایست آزمایش قند خون را انجام دهیم . دیابت یک بیماری نسبتا شایع است که احتمال بدون علامت بدون آن زیاد است .

انجام آزمایش قند خون برای برخی از افراد که دارای اضافه وزن و سابقه بیماری در خانواده خود هستند ضروری است، زیرا این افراد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری دیابت می باشند .

دانستنی های مهم درباره دیابت

دانستنی های مهم درباره دیابت

علائم بیماری دیابت

در صورتی که فردی علائم بالا بودن قندخون را داشته باشد، آزمایش قند خون می تواند به تشخیص بیماری دیابت کمک نماید که این علائم عبارت است از :

  • احساس تشنگی بیش از حد
  • نیاز بیشتر به دفع ادرار
  • خستگی
  • کاهش سرعت بهبود عفونت ها
  • اختلال در بینایی

اما علائم مربوط به افت قند خون عبارت است از :

  • تعریق
  • گرسنگی
  • استرس
  • اختلال در بینایی

برخی از افراد در اکثر مواقع مقدار قند خون آن ها کمی بیشتر از حالت طبیعی است که در این مواقع این افراد در مرحله پیش از دیابت قرار دارند و بایستی به طور منظم قند خون خود را بررسی نمایند . در صورتی تشخیص داده شود فردی مبتلا به بیمار دیابت است در این زمان انجام آزمایش های دیابت به همراه آزمایش های دیگر نظیر هموگلوبین A1C انجام می شود تا میزان قند خون طی دوره های زمانی مشخص گردد .

تشخیص دیابت

میزان نرمال قند خون ناشتا بین 70 تا 110 میلیگرم است اما در صورتی که میزان قند خون ناشتا فردی بیش از 140 میلیگرم باشد در این زمان گفته می شود فرد مبتلا به بیماری دیابت است .

آزمایش تحمل گلوکز خوراکی

این نوع از آزمایش به صورت ناشتا انجام می شود به طور معمول بایستی فرد تقریبا بین دوازده تا شانزده ساعت ناشتا باشد . آزمایش قند خون در این حالت گرفته می شود سپس به فرد شربت گلوکز داده شده و در فواصل زمانی متفاوتی پس از مصرف این شربت از بیمار آزمایش خون گرفته می شود . این فواصل زمانی در چهار زمان متفاوت سی دقیقه ای، یک و دو و سه ساعت خواهد بود .

زمانی که قصد انجام این تست را دارید به منظور تشخیص دقیق تر بهتر است در سلامت کامل باشید یعنی به بیماری های همچون سرماخوردگی مبتلا نشده باشید . در صورت مصرف برخی داروها حتما پزشک خود را مطلع سازید زیرا برخی داروهای ادرار آور در قند خون تاثیر می گذارد . همچنین مصرف سیگار و قهوه می تواند در نتیجه قند خون تاثیر بگذارد لذا قبل از انجام تست قند خون حتما کشیدن سیگار و مصرف قهوه را از برنامه خود حذف نماید .

در آزمایش تحمل گلوکز خوراکی در فواصل زمانی متعدد از بیمار تست خون گرفته می شود . یک نکته بسیار حائز اهمیت این است که، در صورتی که فردی سالم باشد با مصرف شربت گلوکز میزان قند خون به صورت افزایش یافته و سپس با ترشح انسولین به سرعت کاهش می یابد اما در صورتی که فردی به بیماری دیابت مبتلا باشد میزان قند خون پس از مصرف شربت گلوکز افزایش یافته اما با سرعت کمتری کاهش می یابد و به سطح نرمال نزدیک می گردد .

آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در غرب تهران است که با استفاده از دستگاه های مجهز پیشرفته به بررسی و تشخیص بیماری ها می پردازد . جهت مشاوره با بهترین آزمایشگاه پزشکی در تهران می توانید با شماره های ۴۹۷۹۶۱۴۱,۴۹۷۹۶۱۳۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کنید .

دیابت حاملگی

تست تحمل گلوکز در دوران بارداری به منظور تشخیص دیابت بارداری بینی هفته بیست و چهارم و بیست و هشتم انجام می شود . در این دوران معمولا فرد پس از یک ساعت مصرف شربت گلوکز تست قند خون را می دهد در صورتی که میزان قند خون فرد کمتر از 140 میلی گرم باشد، فرد مبتلا به دیابت بارداری نخواهد بود .

کلام آخر

تست قند خون شامل چهار نوع آزمایش نظیر قند خون ناشتا، قند خون دو ساعت پس از مصرف غذا، تست تحمل گلوکز و قند خون ساده می باشد . در صورتی که یکی از اعضای خانواده تان به این بیماری مبتلا است یا علائم این بیماری را دارید بهتر است انجام آزمایش قند خون را فراموش نکنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

پنج × 4 =

Call Now Button