(021) 49 79 61 41 - 49 79 61 32
ساعت کاری : در تمامی ساعات هفته

تست پاپ اسمیر چگونه انجام میشود؟

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یک تست سریع و فاقد درد به منظور تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می شود . به طور معمول سلول های از دهانه رحم گرفته شده را زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهند و هر گونه تغییرات غیر طبیعی در سلول ها می تواند نشانه سرطان یا پیش سرطان تشخیص داده شود .

تست پاپ اسمیر چکونه انجام میشود؟

تست پاپ اسمیر چکونه انجام میشود؟

سن مناسب انجام تست پاپ اسمیر

سن مناسب انجام این تست پاپ اسمیر در میان زنان 21 تا 29 سال هر سه سال یکبار توصیه  می شود اما زنان در رده سنی 30 تا 60 سال بهتر است هر پنج سال یکبار این تست را انجام دهند و انجام آزمایش ایدز در این رده سنی همانند تست پاپ اسمیر بهتر است هر پنج سال یکبار انجام شود .

در افراد بالای 65 سال در صورتی که نتیجه تست های سه نوبت انجام شده، منفی باشد و هیچ گونه تشخیص مشکوکی داده نشود، نیازی به انجام این نوع تست نخواهد بود .

زمان مناسب تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یک تست غربالگری است که زمان انجام این تست می بایست به نکاتی توجه شود که در ادامه به آن می پردازیم …

انجام تست پاپ اسمیر بهتر است یک تا دو هفته پس از اتمام دوره قاعدگی صورت گیرد؛ زیرا انجام این تست در دوران قاعدگی موجب می شود تا تداخلی در نتیجه تست پیدا شود . برخی از افراد قاعدگی نامنظم دارند که در این زمان به منظور انجام این تست و تعیین زمان آن بهتر است با پزشک مشورت نمایند .

آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در غرب تهران است که با استفاده از دستگاه های مجهز پیشرفته به بررسی و تشخیص بیماری ها می پردازد . جهت مشاوره با بهترین آزمایشگاه پزشکی در تهران می توانید با شماره های ۴۹۷۹۶۱۴۱,۴۹۷۹۶۱۳۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کنید .

چه زمان انجام تست پاپ اسمیر ضروری است ؟

در برخی موارد احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم بیشتر است که انجام این تست به افرادی با چنین مواردی شرایطی ضروری است .

داشتن سابقه بیماری سرطان دهانه رحم

تشخیص سرطان در تست

ابتلا به ویروس HIV

ضعف سیستم ایمنی بدن

ابتلا به بیماری های مقاربی نظیر: هرپس، کلامیدیا

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

ابتدا بیمار به پشت دراز کشیده سپس با کمک دستگاهی به نام اسپکولوم دهانه واژن باز نگه می دارد و از این دستگاه برای مشاهده و بررسی دهانه رحم استفاده می شود . احساس کمی فشار در این مرحله از تست طبیعی خواهد بود و در این زمان نمونه ای از سلول های دهانه رحم برداشته می شود و در نهایت بررسی های لازم بر روی نمونه گرفته شده در آزمایشگاه انجام می گیرد .

نتایج تست پاپ اسمیر

در برخی موارد انجام تست پاپ اسمیر کاذب می باشد که این موارد عبارت است از:

برداشتن نمونه بسیار کوچک از سلول ها

مشاهده تعداد کمی از سلول های غیر طبیعی

وجود خون و التهاب که هر دویی این عامل ها می تواند موجب غیر طبیعی دیده شدن سلول ها شود .

در صورتی که نتیجه تست پاپ اسمیر مثبت باشد، این نتیجه نشانه احتمال سرطانی بودن سلول ها را می باشد ولی اگر نتیجه تست منفی باشد به معنای ابتلا نشدن نخواهد بود، بلکه باید انجام تست با توجه به تشخیص پزشک و شرایط فرد هر چند وقت یکبار تکرار شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ