(021) 49 79 61 41 - 49 79 61 32
ساعت کاری : در تمامی ساعات هفته

تست های غربالگری نوزادان، انجامش ضروری است؟

تست های غربالگری نوزادان

احتمالا در هنگام خواندن این مقاله مادر بارداری هستید که چشم انتظار فرزند دلبند خود است و یا فرزندتان به تازگی متولد شده است. در هر دو صورت اینکه می خواهید آگاه باشید و به تحقیق در مورد مراحل آزمایشی مورد نیاز برای فرزندتان هستید، قابل تقدیر است.

تست های غربالگری نوزادان، یک دوره ی غربالگری مربوط به تست های غربالگری در سه ماهه ی اول و دوم بارداری است که گرفته می شود تا جنین و سلامت او مورد بررسی قرار گیرد، اما یک غربالگری دیگر مربوط به نوزادان است که از بدو تولد گرفته می شود. ما در این مقاله غربالگری نوزادان را به طور اختصاصی مورد بررسی قرار می دهیم و اطلاعات کافی را در اختیار شما می گذاریم، با ما همراه باشید.

تست های غربالگری نوزادان

تست های غربالگری نوزادان

آزمایش غربالگری نوزاد یک شروع سالم منجر به زندگی سالم  

برخی اختلالات موجود در نوزادان با مشاهده کاملا گویا هستند اما وجود برخی دیگر از بیماری ها و مشکلات در نوزاد در شکل ظاهری مشخص نیست و نیازمند انجام آزمایشات مرتبط برای تشخیص و اقدام به درمان به موقع است. برای انجام این آزمایشات از نوزاد متولد شده تست غربالگری گرفته می شود که با ایجاد خراشی در پاشنه ی پا و خون خارج شده را به عنوان نمونه در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می دهند.

ضرورت انجام غربالگری در نوزادان

شاید این سوال برایتان مطرح شود که انجام این تست های غربالگری چه ضرورتی دارد و آیا لازم است از نوزاد ما تست های غربالگری گرفته شود؟ برای پیشگیری از اختلالاتی که ممکن است نوزاد با آن ها متولد شود انجام این تست های غربالگری ضروری است که به این اختلالات در ذیل اشاره می کنیم:

 • فیبروز سیستیک (CF) که بر روی تنفس و رشد جسمی تاثیر دارد.
 • بیماری های سلول داسی شکل(SCD) که بر روی انتقال اکسیژن در خون تاثیر دارد.
 • نقص ایمنی شدید ترکیبی SCID)) ترکیبی که بر روی توانایی بدن برای مبارزه با عفونت تاثیر دارد.
 • بیماری های متابولیک که بدن قادر به تجزیه برخی مواد در غذا از قبیل چربی، پروتئین، یا قند نمی باشند.
 • بیماری های غدد درون ریز که بدن مقدار بسیار زیاد و بسیار کمی از هورمون های خاصی را تولید می کند.

در صورت تشخیص سریع و به موقع بسیاری از این بیماری ها قابل درمان هستند تا از بروز مشکلات جدی برای کودک جلوگیری شود. برای چکاپ نوزادان مبتلا به 29 بیماری و اختلال این آزمایش ها انجام می شود.

زمان مناسب برای انجام آزمایش غربالگری نوزادان

برای انجام این آزمایش لازم است تا در زمان مناسب این کار صورت گیرد. بهترین زمان برای انجام آزمایشات غربالگری از بدو تولد نوزاد و یک روز تا سه روزگی اوست. در اکثر مواقع در بیمارستان به محض تولد نوزاد این آزمایش گرفته می شد.  نتایج این آزمایش مربوط به غربالگری برای بیش از 99% نوزادان منفی خواهد بود پس می توان گفت که بسیار بعید است که نوزاد شما به یکی از این بیماری هایی که اشاره شد مبتلا باشد.

* نکته ضروری: توجه به این نکته ضروری است که مثبت بودن جواب آزمایش در یکی از این بیماری ها به آن معنا نیست که نوزاد شما مبتلا به بیماری است بلکه به این معناست که نوزاد شما به آزمایش های بیشتری نیاز دارد. برای انجام آزمایش های بیشتر نوزاد مشکوک به بیماری به بیمارستان های مجهز و متخصصین ارجاع داده می شود که آزمایش های تکمیلی بیشتر انجام شود و در صورت لزوم درمان آغاز شود.

غربالگری نوزادان: یک آزمایش کوچک با مزایای بزرگ

برای انجام غربالگری نوزادان تست های مختلفی مربوط به بررسی اختلال گرفته می شود. یکی از تست های غربالگری برای شنوایی نوزادان است که به طور اختصاصی به بررسی این قسمت از غربالگری نوزادان می پردازیم.

غربالگری نوزادان: تست شنوایی

یکی از آزمایش های غربالگری برای نوزادان مربوط به شنوایی است که با انجام آزمایش های مربوط به تست شنوایی می پردازند. برای انجام تست شنوایی دو نوع آزمایش گرفته می شود:

 1. آزمایش ABR پاسخ شنیداری ساقه مغز
 2. آزمایش OAE مربوط به گسیل های صوتی گوش

مراحل انجام تست غربالگری شنیداری  ABR

مراحل انجام آزمایش غربالگری برای نوزادان بسیار ساده است. برای این کار در ابتدا:

 • هدفون های مخصوصی روی گوش قرار داده می شود که صداهایی شبیه کلیک در گوش تولید می کند و پاسخ شنوایی توسط سنسورهای قرار داده شده روی پیشانی و نزدیک گوش کشف و جمع آوری می شود.
 • این سنسورها تغییرات سیگنال های عصبی از گوش به سمت مغز را کشف می کنند. اگر هیچ سیگنالی کشف نشود، در آزمایش شنوایی رد می شوند و احتمال کم شنوایی و مشکلات شنوایی مطرح می شود.

آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در غرب تهران است که با استفاده از دستگاه های مجهز پیشرفته به بررسی و تشخیص بیماری ها می پردازد . جهت مشاوره با بهترین آزمایشگاه پزشکی در تهران می توانید به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کنید.

مروری بر چگونگی انجام آزمایش ABR

در هنگام انجام این آزمایش نیز به وسیله صوتی شبیه کلیک به تحریک شنوایی نوزاد می پردازند به صورتی که صوتی از کانال گوش به سمت حلزون گوش عبور داده می شود و از آنجا به سمت قشر شنوایی در مغز ارسال می شود. اگر افت شنوایی وجود داشته باشد سیگنال هرگز به مغز نخواهد رسید. اما اگر همه چیز به خوبی پیش رود نوزاد در شنوایی قبول می شود.

 • آزمایش ABR در بیمارستان یا کلینیک های مجهز شنوایی انجام می شود.
 • پس از آرام گرفتن و خوابیدن نوزاد در آغوش مادرش، پوست پیشانی و پشت گوش نوزاد با الکل تمیز می شود.
 • سپس سنسورها به پیشانی و پشت گوش ها چسبانده می شوند.
 • در انجام آزمایش های ABR تشخیصی با حساسیت بیشتر به جای شدت 35 دسی بل مورد استفاده در غربالگری شنوایی، پاسخ های شنوایی تا شدت 20 دسی بل رد یابی می شود.
 • مبدل های داخل گوشی از جنس فوم داخل گوش نوزاد گذاشته می شود و آزمایش آغاز می شود.
 • در این آزمایش هم مانند آزمایش غربالگری شنوایی در بیمارستان انجام می شود. تحریک صوتی کلیک به گوش ارائه می شود.
 • تمام مسیر شنوایی تا قشر شنوایی را تحریک می کند و پاسخ های بدست آمده روی صفحه نمایش داده می شود.

نکته ی قابل توجه: به وسیله ی غربالگری شنوایی، می توان افت شنوایی های شدید را به خوبی تشخیص داد اما افت شنوایی در حد ملایم ممکن است در غربالگری شنوایی تشخیص داده نشود و نوزاد در آزمایش قبول شود.

آزمایش OAE

آزمایش OAE یک آزمایش ابتدایی تر شنوایی است که در آن تنها هدفون پلاک گوشی در داخل گوش قرار داده می شود. تحریکات کلیک به صورت مداوم از طریق این پلاک به گوش ارائه می  شود و پس از عبور از پرده گوش میانی به حلزون می رسد. اگر شنوایی سالم باشد بلافاصله از حلزون یک اکو ساطع می شود. این اکو توسط سنسور های داخل گوش کشف می شود و در صفحه نمایش داده می شود که نشان دهنده ی وجود شنوایی است.

کلام آخر

داشتن یک زندگی سالم برای فرزندتان حق طبیعی اوست و انجام این آزمایش ها و چکاپ ها تا حدود زیادی این زندگی سالم را تضمین می کند. در انجام آزمایش های غربالگری چه در دوران بارداری و چه پس از تولد فرزندتان کوتاهی نکنید. به مجهزترین و بهترین آزمایشگاه تهران مراجعه کنید که تجهیزات لازم و کافی را داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

18 + 12 =

Call Now Button