(021) 49 79 61 41 - 49 79 61 32
ساعت کاری : در تمامی ساعات هفته

آزمایش cbc چیست؟

آزمایش cbc چیست؟

یکی از مهمترین تست های خونی آزمایش cbc است که یک نوع آزمایش برای شمارش سلول های خونی به شمار می آید . در واقع این آزمایش علاوه بر شمارش سلول های خونی به بررسی اختلالاتی نظیر کم خونی و تشخیص عفونت انجام می شود .

آزمایش cbc چیست؟

آزمایش cbc چیست؟

کاربرد آزمایش cbc

در واقع با انجام آزمایش cbc به بررسی میزان سلول های قرمز خون RBC و سلول های سفید خون WBC و پلاکت ها می پردازیم . علاوه بر اندازه گیری سلولهای خونی قرمز، سفید و پلاکت ها، هموگلوبین هماتوکریت، MCH، MCV، HCT و MCHC مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد . عملکرد سلول های خونی به شرح ذیل می باشد …

سلول های خونی

خون از سلول های خونی و مایع پلاسما تشکیل شده است . سلول های قرمز خون در واقع وظیفه اکسیژن رسانی در بدن را برعهده دارد و سلول های سفید خون در مقابل بیماری ها و عفونت ها از بدن محافظت می کند و پلاکت ها موجب لخته شدن خون در زمان جراحت ها خواهد شد .

سلول های سفید خون

گلبول های سفید خون wbc نقش بسزایی در سیستم ایمنی بدن برعهده دارد، اگر میزان این نوع سلول ها کاهش یابد در واقع به منزله ی ابتلا به عفونت می باشد . سلول های سفید خون در مقابل بیماری ها و عفونت ها از بدن محافظت می کند .

در صورتی که طی انجام آزمایش میزان و شمارش سلول های خونی سفید کمتر از 2500 و بیشتر از 30000 باشد این خود هشداری برای فرد بوده و نشان دهنده بیماری است .

برخی از بیماری ها می تواند موجب افزایش یا کاهش سلول های خونی سفید و قرمز شود . بیماری های نظیر: استرس، انواع سرطان ها، بیماری های عفونی موجب افزایش سلول های سفید خونی و بیماری های کبدی و اختلالات مغز استخوان موجب کاهش سلول های سفید خونی می شود .

آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در غرب تهران است که با استفاده از دستگاه های مجهز پیشرفته به بررسی و تشخیص بیماری ها می پردازد . جهت مشاوره با بهترین آزمایشگاه پزشکی در تهران می توانید با شماره های ۴۹۷۹۶۱۴۱,۴۹۷۹۶۱۳۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کنید .

سلول های قرمز خون

خون از هموگلوبین تشکیل شده که این یک ماده قرمز رنگ بوده و ماده تشکیل دهنده ای بسیار مهم در خون می باشد . سلول های قرمز خون RBC در واقع وظیفه اکسیژن رسانی در بدن را برعهده دارد . عوامل متعددی می تواند در میزان سلول های قرمز خون تاثیر بگذارد و افزایش و کاهش این سلول خونی خود به منزله ی وجود بیماری در بدن می باشد .

بیماری های نظیر: کم خونی و فقر آهن، کمبود ویتامین B12، خونریزی، مصرف برخی از داروها، مشکلات ژنتیکی و … از عواملی هستند که موجب کاهش میزان RBC در خون شود . همچنین عواملی نظیر بیماری های ریوی، بیماری کلیوی، کاهش آب بدن، بیماری های قلبی و … در افزایش سلول های قرمز خونی بسیار تاثیر گذار خواهد بود .

 پلاکت ها

یکی از مواد تشکیل دهنده در خون پلاکت ها است که می تواند موجب لخته شدن یا قطع خونریزی در زمان جراحت ها شود . میزان این سلول در خون بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا افزایش آن می تواند موجب بروز سکته های قلبی شود و از طرفی کاهش آن موجب عدم قطع خونریزی در زمان جراحت ها شود .

کلام آخر

امروزه آزمایش cbc توسط دستگاه های پیشرفته انجام می شود و برای انجام این آزمایش نیازی نیست که فرد ناشتا باشد و در هر ساعتی از شبانه روز افراد می توانند برای انجام این آزمایش به آزمایشگاه مراجعه نمایند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

پنج × 4 =

Call Now Button