(021) 49 79 61 41 - 49 79 61 32
ساعت کاری : در تمامی ساعات هفته

آزمایش هپاتیت ب

آزمایش هپاتیت ب

هپاتیت بیماری است که حاکی از ملتهب شدن کبد انسان است. این بیماری انواعی دارد که هرکدام دلایل و نشانه ها و راه های درمان مخصوص به خود را دارند. در این مقاله برآنیم تا به طور اختصاصی به هپاتیت ب پرداخته و تصویر روشن تری از آن ایجاد کنیم.

آزمایش هپاتیت ب

آزمایش هپاتیت ب

هپاتیت و انواع آن

همانگونه که گذشت هپاتیت بیماری است که در ناحیه کبد رخ می دهد. کبد انسان در بخش فوقانی شکم قرار دارد و انجام وظایف مختلفی را عهده دار است. اگر کبد زمانی دچار ویروسی شود در آن هنگام می گویم دچار هپاتیت شده ایم، که البته بر اساس نوع ویروس، هپاتیت انواع مختلفی پیدا می کند. مثل هپاتیت آ، ب، ث، د، ای.

نشانه های ابتلا به بیماری هپاتیت ب

کسانی که دچار هپاتیت می شوند به محض اینکه به مرحله حاد برسد نشانه های را از خود بروز می دهد از جمله:

• احساس خستگی شدید
• مدفوعی که رنگ روشن و تیره دارد
• کم کردن وزن به طور غیر عادی
• تغییر رنگ پوست به سمت زردی

روش تشخیص ابتلا به هپاتیت ب

مراحل روش تشخیص بیماری هپاتیت ب عبارت است از:

1. در ابتدا شرح حالی از وضعیت بیمار گرفته و تمام اطلاعات لازم ثبت می شود.
2. دومین روش تشخیص معاینه فیزیکی می باشد.
3. از طریق آزمایش خون اعمال کبد بررسی می شود که ببینند آیا عملکرد درستی دارد یا خیر. در صورتی که مشکوک باشد این می تواند مقدمه ای باشد برای اینکه تشخیص داده شود مساله ای جدی وجود دارد.
4. در این مرحله آزمایشات دیگری گرفته می شود برای اینکه مشخص گردد دقیقا مشکل عملکرد کبد از کجا ناشی می شود. از طریق آزمایش می توان ویروس ها را تشخیص داده و آن را به نحو مخصوصی درمان کرد.
5. یکی از دیگر راه هایی که ما را در زمینه اطلاع از بیماری هپاتیت یاری می کند، سونوگرافی است. این روش به پزشک این امکان را فراهم می کند که از اتفاقاتی در داخل شکم و کبد در حال رخ دادن است اگاهی یابد و در صورت مشاهده امر غیر معمول درصدد درمان برآید.
6. آخرین راهی را که پزشک می تواند طی کند نمونه برداری از کبد است که روش های ساده ای دارد و نیازی به جراحی نیست.

هپاتیت ب و نکاتی در خصوص درمان آن

در این نوع از هپاتیت درمان از طریق داروهایی صورت می گیرد، که ضد ویروس هستند. یکی از نکاتی که در خصوص این نوع درمان وجود دارد این است که بسیار هزینه بردار است.

در روند درمان پزشک به طور منظم بیمار را چک کرده تا ببیند ویروس در چه وضعیتی نسبت به داروها قرار گرفته است.

هپاتیت ب به سه نوع می تواند بروز و ظهور داشته باشد، یکی آنکه حاد باشد، دیگری مزمن و سومی بیماری های بدون علامت های خاصی.

هپاتیت ب از نوع حاد

در این نوع از بیماری هپاتیت ب بیمار پس از گذر از یک دوره کوتاهی دچار نشانه های می شود که باید نسبت به آن حساس بوده و سریعا به پزشک مراجعه کند. نشانه های این بیماری از جمله : حالت تهوع، دل درد، تب کردن و حالت سرما خوردگی، زردی در ناحیه سفیدی چشم می باشد. هپاتیت از نوع حاد از آن نوع هایی هست که پس از مدتی به طور خود بخودی به سمت بهبودی پیش می رود. ولی درصد کمی از بیماران احتمال دارد به هپاتیت مزمن تبدیل شود.

هپاتیت مزمن

هرگاه بیماری کبد مرز شش ماه را عبور کند و وارد ماه هفتم شود می گوییم این بیماری مزمن است. نکته قابل توجه اینکه وجود دارد این بیماری که حتما باید تحت درمان جدی قرار بگیرد و در این دوره دیگر علائمی وجود ندارد و صرفا از راه آزمایشگاه است که این بیماری قابل شناسایی است.

هپاتیت از نوعی که نشانه ای ندارد. در این وضعیت شخصی که حامل این ویروس است دچار هیچ گونه علائم نیست ولی به راحتی می تواند آن را به دیگران سرایت دهد.

آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در غرب تهران است که با استفاده از دستگاه های مجهز پیشرفته به بررسی و تشخیص بیماری ها می پردازد . جهت مشاوره با بهترین آزمایشگاه پزشکی در تهران می توانید با شماره های 49796132-49796141 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کنید.

مراقبت هایی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری هپاتیت

1. واکسن هایی که برای این منظور تولید شده اند بهترین و اولین اقدام برای دور شدن از این بیماری است.
2. دوری از آب های آلوده و مشکوک
3. عدم استفاده از مصرف مسواک شخصی دیگر
4. مراقبت در روابط جنسی و رعایت نکات بهداشتی

مشکلاتی که هپاتیت ایجاد می کند چیست؟

1. اختلال در اعمالی که کبد انجام می دهد؛ کبد نقش مهمی را در سلامت بدن ایفا می کند، اگر دچار اختلال شود قطعا تاثیرات جدی در بدن رخ می دهد
2. از نشانگان این بیماری زرد شدن چشم ها و صورت اشخاص است.
3. اگر ویروس به مدت طولانی در بدن باشد ممکن است بیمار را دچار سرطان کبد کند.

سخن آخر

یک خبر نگران کننده ای که باید در خصوص این بیماری گفته شود این است که راه درمان آن هنوز مشخص نیست. ویروس هپاتیت ب در مایع منی و واژن، خون افراد موجود هست. پس بدیهی است که رابطه جنسی می تواند مهمترین راه برای انتقال این ویروس باشد. توصیه ای که ما به عزیزان می کنیم این است که در این زمینه نهایت دقت را داشته باشند و پیش از آنکه مجبور باشند به روند درمانی وارد شوند از این بیماری پیشگیری کرده تا به آن دچار نشوند. از دیگر راه هایی که این بیماری منتقل می شود، سرایت این ویروس از مادر باردار به فرزندی است که در داخل رحم دارد. هنگام زایمان این ویروس از طریق خون به نوزاد منتقل می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

14 − 12 =

Call Now Button