(021) 49 79 61 41 - 49 79 61 32
ساعت کاری : در تمامی ساعات هفته

آزمایش هموگلوبین A1C چیست ؟

آزمایش هموگلوبین A1C چیست ؟

آزمایش هموگلوبین جهت بررسی و ارزیابی بیماری دیابت انجام می گردد . با پیشرفت علم و تکنولوژی بررسی قند خون توسط دستگاه های اندازه گیری میسر می باشد اما هیچ کدام از این دستگاه توانایی بررسی میزان قند خون سه ماه اخیر را ندارند . آزمایش هموگلوبین یک آزمایش بسیار ساده است که به منظور میانگین قند خون در سه ماه اخیر انجام می شود . با بررسی و ارزیابی های لازم می توان از میزان نرمال بودن قند خون مطلع گردید . آزمایش هموگلوبین A1C به منظور تشخیص پیش دیابت، دیابت نوع 1 و دیابت نوع دو انجام می گردد .

آزمایش هموگلوبین A1C چیست

آزمایش هموگلوبین A1C چیست

بهترین مقدار هموگلوبین A1C برای سنین مختلف

میزان هموگلوبین A1C در افراد و سنین مختلف متفاوت می باشد . به طور معمول هموگلوبین A1C در کودکان می بایست به نسبت بزرگسالان بیشتر باشد زیرا پایین بودن هموگلوبین A1C منجر به افت قندخون در کودکان می شود و همین امر خطراتی را برای سلول های مغزی در حال رشد کودکان به همراه خواهد داشت .

در افراد مبتلا به بیماری دیابت می بایست میزان هموگلوبین خون کمتر از شش درصد و در افراد بزرگسال کمتر از هفت درصد باشد . هر چقدر میزان قندخون با حد نرمال خود مغایر باشد در این زمان بهتر است، فرد سعی نماید تا شیوه زندگی خود را تغییر دهد و به کنترل بیماری خود بپردازد .

شرایط انجام آزمایش هموگلوبین A1C

آزمایش هموگلوبین A1C یک آزمایش خون بسیار ساده است . زمان انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست و در هر زمان از شبانه روز می تواند این آزمایش را انجام داد .

روش انجام آزمایش هموگلوبین چگونه است ؟

یک نمونه خون از بیمار تهیه می گردد، سپس نمونه خون تهیه شده به آزمایشگاه بر ای ارزیابی های لازم ارسال می شود . انجام این آزمایش هیچ گونه اختلالی در افراد به وجود نخواهد آورد و فرد پس از انجام آزمایش می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد .

آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در غرب تهران است که با استفاده از دستگاه های مجهز پیشرفته به بررسی و تشخیص بیماری ها می پردازد . جهت مشاوره با بهترین آزمایشگاه پزشکی در تهران می توانید با شماره های ۴۹۷۹۶۱۴۱,۴۹۷۹۶۱۳۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کنید .

توصیه های لازم پس از آزمایش هموگلوبین A1C

پس از آزمایش A1C بهتر است فرد توصیه های ذیل را به کار ببرد :

زمانی که تشخیص داده شود فرد پیش دیابت دارد در این زمان بهتر است انجام این آزمایش سالانه تکرار شود زیرا احتمال ابتلا به این بیماری در فرد وجود خواهد بود .

مواقعی که با انجام آزمایش هموگلوبین تشخیص داده شود فرد به بیماری دیابت نوع دو مبتلاست، اگر انسولین استفاده نمی کنید بهتر است سالانه دو بار این آزمایش را انجام دهید . ولی اگر به دیابت نوع دو مبتلا هستید و انسولین مصرف می کنید، می بایست چهار بار در سال آزمایش A1C انجام گردد .

همچنین در صورتی که تشخیص داده شود شما به دیابت نوع یک مبتلا هستید بهتر است حدود چهار بار در سال آزمایش هموگلوبین تکرار شود .

در نهایت می توان گفت در صورتی که پزشک تصمیم به تغییر برنامه درمانی و دارویی بیماری دیابت شما را دارد، در این زمان ممکن است نیاز به تکرار این آزمایش وجود داشته باشد .

نتایج آزمایش هموگلوبین A1C

انجام آزمایش هموگلوبین A1C به منظور کنترل دیابت هر دو تا سه ماه یکبار ضروری است . این آزمایش با آزمایش قند خون متفاوت بوده و نمی توان تنها به یکی از این دو آزمایش اکتفا نمود . لذا بهتر است تقریبا هر سه ماه یکبار انجام این آزمایش فراموش نشود .

شایان ذکر است، قبل از انجام این آزمایش در صورت ابتلا به بیماری های همچون کم خونی، کلسترول بالا، بیماری های کلیوی و کبد پزشک خود را مطلع سازید . همچنین در صورت مصرف هر گونه دارو حتی ویتامین ها بهتر است اطلاع داده شود، زیرا این شرایط بر روی نتیجه آزمایش تاثیر می گذارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

یک × 5 =

Call Now Button