(021) 49 79 61 41 - 49 79 61 32
ساعت کاری : در تمامی ساعات هفته

آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری

آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری

انجام آزمایش های غربالگری در دوران اوایل بارداری می تواند در تشخیص بیماری های ژنتیک و مادرزادی کمک نماید . آزمایش های غربالگری سه ماهه اول بارداری به دو صورت تشخیصی و غربالگری انجام می گردد . هدف از انجام این نوع آزمایشات تشخیص زودهنگام این نوع ناهنجاری ها می باشد .

آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری

آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری

آزمایش های غربالگری

به طور معمول سونوگرافی NT و آزمایش های خون در اوایل دوران بارداری به صورت همزمان انجام می شود . انجام این نوع آزمایش ها بین هفته های یازده تا سیزدهم بارداری صورت می گیرد . آزمایش غربالگری به معنای قطع اختلالات نخواهد بود و تنها به تشخیص آن ها کمک می نماید . آزمایش های غربالگری شامل مواردی همچون ذیل می باشد که عبارت است از:

آزمایش های خون سه ماهه اول بارداری

در این آزمایش خون دو ماده موجود در خون که در دوران بارداری تولید می شود مورد بررسی قرار می گیرد . به طور معمول هورمونی به نام HCG توسط جفت تولید می شود اگر میزان آن بیش از حد زیاد شود می تواند موجب بروز اختلالات و نقایص مادرزادی شود، همچنین در صورتی که پروتئین موجود در خون پروتئین A کم شود می تواند منجر به بروز برخی نقایص مادرزادی شود .

سونوگرافی NT

در سونوگرافی NT ضخامت پوست ناحیه پشت گردن مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد . در صورتی که میزان ضخامت این ناحیه غیرطبیعی باشد این عارضه نشان دهنده ی وجود اختلالات کروموزومی همانند سندرم داون می باشد . زمان انجام سونوگرافی ان تی در اواخر دوران سه ماهه اول بارداری است که معمولا با آزمایش های خون به صورت همزمان انجام می شود .

آزمایشگاه نتیجه تست غربالگری پس از بررسی های لازم به سه گروه کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم بندی می نماید . در صورتی که پس از اعلام نتیجه آزمایش مشخص گردد که فرد در دسته ی کم خطر قرار دارد با توجه به صلاحدید پزشک نیازی به انجام آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری نخواهد بود .

آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در غرب تهران است که با استفاده از دستگاه های مجهز پیشرفته به بررسی و تشخیص بیماری ها می پردازد . جهت مشاوره با بهترین آزمایشگاه پزشکی در تهران می توانید با شماره های ۴۹۷۹۶۱۴۱,۴۹۷۹۶۱۳۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کنید .

آزمایش تشخیصی

آزمایش های تشخیصی در مواقعی که فرد ریسک بالایی در ابتلا به اختلالات مادرزادی داشته باشد، انجام می گیرد . آزمایش تشخیصی جز آزمایش های تهاجمی بوده و در این نوع آزمایش نمونه برداری از سلول های جنین صورت می گیرد .

لازم به ذکر است، این آزمایش تنها با تشخیص و صلاحدید پزشک انجام می شود و در صورتی که نتیجه آزمایش مثبت باشد ختم بارداری توسط پزشک اعلام می شود .

آزمایش تشخیصی در سه ماهه اول بارداری شامل آزمایش CVS می باشد؛ در این آزمایش پزشک به بررسی سلول های درون جفت می پردازد . در این روش تشخیصی پزشک با کمک یک لوله بسیار باریک که از رحم وارد بدن می شود با کمک سوزن یک نمونه از پرزهای جفت برداشته می شود که این می تواند به تشخیص نقایص مادرزادی کمک نماید .

کلام آخر

با انجام تست های غربالگری والدین به اطلاعات زیادی دست خواهند یافت . داشتن فرزند سالم خواست و آرزوی هر  والدینی است که با انجام تست های غربالگری می توان از سلامت نوزاد خود مطلع شوید . برخی از آزمایش های غربالگری به درخواست والدین انجام می شود . در صورتی که در خصوص انجام آزمایش های غربالگری شک دارید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ