(021) 49 79 61 41 - 49 79 61 32
ساعت کاری : در تمامی ساعات هفته

آزمایش آنالیز ادرار چگونه است ؟

آزمایش آنالیز ادرار

کلیه یکی از اندام های بدن که به شکل لوبیا می باشد که وظیفه تصفیه خون و تولید ادرار بدن را بر عهده دارد . به طور معمولا میزان حجم ادرار بدن بین  600 تا 2000 میلی لیتر است . در واقع آزمایش آنالیز ادرار به منظور بررسی شرایط بدن، بیماری های کلیوی، بیماری های متابولیک، اختلالات مجاری ادراری و مثانه، عفونت و … می باشد .

در واقع بیش از صد نوع آزمایش مختلف بر روی ادرار به منظور تشخیص و بررسی بیماری های گوناگون انجام می شود .  آزمایش آنالیز ادرار یا آزمایش کامل ادرار یک آزمایش بسیار ساده است که به بررسی فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی ادرار می پردازد .

در آزمایش آنالیز ادرار، نمونه ادرار در ظرفی تمیز جمع آوری شده و سپس مورد بررسی قرار می گیرد . به طور معمول در آزمایش آنالیز ادرار، رنگ، بو، وزن مخصوص و  ph ادرار مورد بررسی قرار می گیرد . همچنین می توان در آزمایش آنالیز ادرار با استفاده از نوار ادراری موارد دیگری را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد، که این موارد شامل خون، قند، پروتئین و … می باشد .

پس از بررسی های لازم می توان به بررسی رسوب ادرار از طریق میکروسکوپ پرداخت که تفسیر آن به دانش و مهات نیاز خواهد داشت . معمولا باکتری ها wbc و rbc، شفافیت مخاط ادرار و … از این طریق قابل تشخیص خواهد بود .

آزمایش آنالیز ادرار یک آزمایش ساده است اما بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا می تواند به تشخیص بسیاری از بیماری ها کمک نماید . حال در صورتی که این آزمایش به درستی تفسیر نشود می تواند موجب گمراهی پزشک شود .

آزمایش آنالیز ادرار چگونه است ؟

آزمایش آنالیز ادرار چگونه است ؟

بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ادرار

شکل ظاهری

رنگ ادرار

در آزمایش آنالیز ادرار یکی از عواملی که مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد، شکل ظاهری و رنگ ادرار خواهد بود . معمولا رنگ ادرار زرد کم رنگ خواهد بود که تغییر رنگ ادرار می تواند نشان دهنده مشکلات و بیماری های باشد که هر رنگ می تواند نشانه بیماری و مشکلی در سیستم بدن فرد باشد .

بوی ادرار

بوی ادرار یکی دیگر از عوامل مهم در تشخیص بیماری ها به شمار می آید، که در تشخیص بسیار مهم است . به طور معمول ادرار بوی آروماتیک دارد .

 حجم ادرار

میزان حجم ادرار به طور طبیعی بین 600 تا 2000 میلی لیتر می باشد . اندازه گیری حجم ادرار در فواصل زمانی مختلفی انجام می شود . در واقع حجم ادرار در صورتی که کمتر یا بیشتر از این میزان باشد هر کدام می تواند نشان دهنده بیماری ها و اختلالاتی باشد .

وزن ادرار

ادرار شامل موادی است که هر کدام از این مواد محلول در ادرار دارای درصدی وزن خواهند بود . وزن ادرار با توجه به نوع مواد غذایی و مایعات متفاوت می باشد . در صورتی که وزن ادرار افزایش یا کاهش یابد دلایل مخصوص به خود را خواهد داشت که با کمک انجام آزمایش آنالیز ادرار می توان به تشخیص علت آن پرداخت .

بررسی شیمیایی ادرار

ph ادرار

PH  ادرار در واقع سطح اسیدیته یا قلیایی ادرار را نشان می دهد که به طور طبیعی میزان آن در حدود 6/4 تا 8 متغیر است . مصرف مواد غذایی گیاهی یا پروتئینی بر روی PH  ادرار تاثیر می گذارد و افزایش یا کاهش آن می تواند دلایلی خواهد داشت، که با انجام آزمایش آنالیز ادرار می توان به بررسی PH ادرار پرداخت .

عوامل دیگری را می توان با انجام آزمایش آنالیز ادرار مورد بررسی قرار می گیرد که این عوامل عبارت است از :

  • پروتئین
  • گلوکز
  • خون یا هموگلوبین
  • بیلی روبین و اوروبیلینوژن
  • نیتریت

آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در غرب تهران است که با استفاده از دستگاه های مجهز پیشرفته به بررسی و تشخیص بیماری ها می پردازد . جهت مشاوره با بهترین آزمایشگاه پزشکی در تهران می توانید با شماره های ۴۹۷۹۶۱۴۱,۴۹۷۹۶۱۳۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کنید .

آزمایش میکروسکوپی ادرار

سلول ها: اریتروسیت (گلبول های قرمز)، لوکوسیت (گلبول های سفید)، سلول های اپی تلیان، موکوس

کست ها: کست هیالن، کست گرانولار، واکسی کست، کست چربی، کست RBC، کست WBC، کست سلول اپی تلیال لوله کلیوی، باکتری، قارچ، انگل ها، کریستال ها

بهترین زمان گرفتن نمونه ادرار چه زمانی است ؟

بهترین زمان برای انجام آزمایش آنالیز ادرار صبح می باشد، زیرا غلظت ادرار در صبح به نسبت زمان های دیگر بیشتر است و دلیل غلظت آن ماندن ادرا ر به مدت چند ساعت در مثانه است .

اقدامات قبل از گرفتن نمونه ادرار به چه صورت است ؟

رعایت بهداشت یکی از مهمترین عوامل قبل از انجام آزمایش است . به همین منظور بایستی فرد در ابتدا دست ها، ناحیه تناسلی و ظرف جمع آوری نمونه را با آب و صابون شسته و سپس خشک نماید .

از برقراری تماس دست ها و ناحیه تناسلی با داخل ظرف نمونه خودداری شود .

مصرف آنتی بیوتیک به مدت سه شبانه روز قبل از انجام آزمایش ادرار ممنوع می باشد .

کلام آخر

آزمایش آنالیز ادرار به منظور تشخیص بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد و به همین منظور تشخیص نادرست می تواند منجر به گمراهی پزشک شود . لذا بهتر است قبل از انجام آزمایش در انتخاب آزمایشگاه خود دقت لازم و کافی را داشته باشید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

چهار + شانزده =

Call Now Button